Obrázky z Marseille, které se na několik dní změnilo v bojovou zónu ruských a anglických fanoušků, nás vracejí někam hluboko do minulosti. A útok ruských ultras na sektor anglických diváků přímo na stadionu úplně konkrétně do půlky 80. let, kdy fandové Liverpoolu vyrazili na stadionu Haysel v Bruselu na své protivníky z Juventusu. V troskách zůstalo 39 mrtvých. O čtyři roky později pak ještě horší hrůzu viděla Anglie na své půdě: při tragédii na stadionu v Hillsborough v Sheffieldu zahynulo 86 fanoušků. A pak už bylo jasné, že se něco musí okamžitě stát.

Anglie byla už v roce 1986 vyloučená na pět let z evropských pohárů, vláda vyhlásila hooligans za nepřátele státu, kluby musely povinně investovat obrovské sumy do bezpečnějších stadionů. A už v roce 1996 proběhlo v Anglii úplně bez problémů Euro, kde zazářili i naši stříbrní chlapci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru