Čtyři strany slovenské koalice se v pondělí zastaly ministra vnitra Roberta Kaliňáka, k jehož odchodu z funkce vybídla opozice po informacích médií o tom, že dostal peníze od firmy blízké kontroverznímu podnikateli. Novinářům to po schůzce koaliční rady řekl premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico.

"Politické strany vládní koalice důvěřují místopředsedovi vlády a ministrovi vnitra. Robert Kaliňák předložil na jednání koaliční rady dokumenty, které vyvracejí obvinění vznášená opozicí," uvedl Fico.

Aféra propukla o uplynulém víkendu, kdy vyšlo najevo, že policie zadržela a obvinila bankovního úředníka a asistenta poslance nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) za to, že sledoval pohyby na účtech Kaliňáka a exministra dopravy Jána Počiatka. Podle médií Kaliňák a Počiatek dostali na účet peníze od firmy blízké podnikateli Ladislavu Bašternákovi, kterého opozice podezírá z daňových podvodů. Opoziční strany tvrdily, že stát zanedbal vyšetřování případu, a kvůli tomu se minulý týden na mimořádné schůzi sněmovny neúspěšně pokusily odvolat Kaliňáka. Ministr vnitra podle médií dostal od zmiňované firmy celkem 260 tisíc eur (sedm milionů korun).

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Vládní strany podle Fica očekávají, že podezření z daňových podvodů kolem Bašternáka kriminalisté co nejrychleji prověří. Ve společném prohlášení koalice zároveň vyjádřila vážné znepokojení na tím, že bankéř porušil bankovní tajemství a že poskytl opozici a médiím informace, které "jsou hrubě zkreslované a zneužívané" proti Kaliňákovi.

Kaliňák je v médiích označován jako druhý nejsilnější představitel Směru-SD po Ficovi. V křesle ministra vnitra je nepřetržitě od roku 2012, stejnou vládní funkci vykonával již v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010.

Související