Oprava rodného domu spisovatele Franze Kafky na Starém Městě vyjde na 122 milionů korun bez DPH. V památkově chráněné budově vzniknou byty. Vyplývá to ze záměru, který schválila rada města. Firmu, která bude objekt rekonstruovat, vybere vedení města na konci roku.

V Kafkově domě měl magistrát v minulosti kanceláře. Přízemí slouží jako galerie a kavárna. Velká část šestipodlažní budovy, která přímo navazuje na kostel svatého Mikuláše, je ale nevyužita.

Vedení města původně počítalo s pronájmem Kafkova domu firmě, která jej měla využívat jako hotel. Ze záměru, který v roce 2007 schválila rada, ale nakonec sešlo. Kafkův dům by podle aktuálního záměru měl opět sloužit účelu, který plnil do poloviny minulého století, tedy rezidenčnímu bydlení.

Kafkův dům se stejně jako další historické budovy na Malém náměstí vyprázdnil v roce 2006 po přestěhování většiny městských úředníků do Škodova paláce v Jungmannově ulici. Původně magistrát odhadoval, že sestěhováním ročně ušetří desítky milionů. Později ale připustil, že na tom významně prodělává.

Vlastní vyprázdněné budovy se pak město pokusilo několikrát neúspěšně nabídnout k pronájmu či prodeji. Většina prostor je stále prázdná a o jejich osudu stále není rozhodnuto.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru