Pět desítek lidí zabil v nočním klubu ve městě Orlando na Floridě útočník ozbrojený dvěma střelnými zbraněmi. Dalších 53 lidí přitom zranil. Počtem obětí nemá nedělní útok v historii Spojených států obdoby. Podle BBC má střelbu na svědomí devětadvacetiletý Američan afghánského původu Omar Mateen, který žil na Floridě asi 200 kilometrů jihovýchodně od Orlanda.

K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Uvedla to agentura Amak napojená na IS, kterou citovala agentura Reuters. Floridský senátor Bill Nelson ale prohlásil, že odpovědnost Islámského státu ještě nebyla potvrzena.

Atentátník nebyl na americkém seznamu teroristů, policie ho ale vyšetřovala kvůli jinému zločinu. Absolvoval rovněž výcvik ve střelbě, uvedl člen výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost Peter King.

50 mrtvých

si podle dosavadních informací vyžádala střelba v nočním klubu na Floridě. Dalších 53 lidí je zraněných.

Střelce, který několik hodin držel skupinu rukojmích, policie zlikvidovala. FBI vyšetřuje případ jako teroristický čin, prověřuje i podezření, zda byl muž napojený na islamistické extremisty. Akci měl podle policie dobře připravenou.

Útočník vtrhl podle šéfa orlandské policie Johna Miny do známého gay klubu Pulse v centru Orlanda ozbrojen puškou a pistolí. Měl u sebe také blíže neurčenou výbušninu. Střelba začala okolo druhé hodiny místního času, tedy přibližně v osm hodin středoevropského letního času.

Zhruba po třech hodinách, kdy útočník držel uvnitř klubu rukojmí, se policie rozhodla zakročit a lidi osvobodit.

Podle svědků se v průběhu útoku schovávali zranění na toaletách, zatímco útočník vypálil až stovku střel po těch, které měl na dohled. Některým se z klubu podařilo dostat ven, další se zavřeli a čekali na zásah policie.

Uvnitř klubu se v době útoku bavilo více než 300 lidí. "Slyšeli jsme rychlou střelbu. V místnosti, kde jsem byl, si lidé lehali na zem. Neviděl jsem střelce ani zraněné," popsal události pro BBC jeden z návštěvníků klubu Ricardo Negron Almodovar. Tomu se podařilo využít situace, kdy atentátník na okamžik přestal střílet, a utekl z klubu ven. Většina lidí však zůstala uvězněna v prostorách klubu.

"Bylo to šokující. Prásk, prásk, prásk, pořád dokola," řekl televizi CNN Christopher Hansen, další návštěvník klubu. Poté co se mu podařilo z klubu uniknout, pomáhal spolu s ostatními odnášet zraněné. Na jejich převoz do nemocnic nestačily sanitky, a tak s nimi jezdily i policejní vozy. Nemocnice v nočních hodinách podle místních televizí nebyly na tak velký přísun zraněných připraveny, a situace byla proto mnohde chaotická.

Další svědci popisují, že palba se zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si nebyli jisti, zda nejde o součást show. "Byl jsem v klubu na druhé straně od vchodu a slyšel jsem nejméně 40 výstřelů. Jeden za druhým, těsně za sebou," řekl Javer Antonetti deníku Orlando Sentinel. Střelba trvala téměř celou jednu píseň. Teprve když se ozvaly první výkřiky "Utíkejte!", došla skutečnost všem.

Policie uvedla, že při zásahu bylo osvobozeno nejméně 30 lidí. Zasahující policisté nejprve odvedli útočníkovu pozornost výbuchem u vchodu do klubu, poté dovnitř pronikla zásahová jednotka.

Vyšetřovatelé zjišťují, o co vůbec při útoku šlo. Prověřují, zda se jednalo o domácí, nebo mezinárodní terorismus, zda pachatel jednal na vlastní pěst, či byl součástí organizované skupiny. "Máme náznaky, že útočník mohl mít sympatie k radikálnímu islámu, ale dosud nemůžeme nic potvrdit," řekl novinářům zvláštní agent FBI Ron Harper.

Prezident USA Barack Obama vyjádřil soustrast rodinám obětí. Vládě nařídil, aby vyšetřovatelům poskytla veškerou pomoc. "Prezident požádal, aby byl pravidelně informován o vývoji, zatímco FBI a další federální činitelé spolupracují s policií v Orlandu a snaží se shromáždit víc informací," uvedl Bílý dům.

Ke střelbě se vyjádřila řada politiků a představitelů dalších států. Český premiér Bohuslav Sobotka atentát odsoudil jako brutální a zbabělý čin.