Téměř polovina Evropanů není podle čerstvého průzkumu Pew Research Center spokojena s tím, jak funguje Evropská unie. A dodejme, že to v rostoucí míře dávají najevo hlasováním pro populisty všeho možného druhu. Jakýmsi vrcholem výzkumu mínění Evropanů bude britské referendum o setrvání v Evropské unii 23. června.
Jedno z vysvětlení nynějších nálad, které se různým způsobem projevují napříč Evropou, je strach ze ztráty dosavadních jistot, jako je pocit bezpečí. Zásadním způsobem k nim přispěla uprchlická krize, která narušila něco, co od roku 1648 v Evropě vždy končilo válkami: pocit, že hranice jsou nedotknutelné. Evropané, i ti méně kovaní v dějepise, totiž instinktivně brání vestfálský mír, který roku 1648 ukončil třicetiletou válku, a od té doby jsou občané zvyklí na národní suverénní státy a jakékoliv změně se instinktivně brání.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru