Přípravy na výstavbu továrny na letecké motory americké GE Aviation za deset miliard korun, záměr, o němž HN informovaly letos v lednu, váznou. Podle informací serveru Neovlivní.cz se ministerstvo financí dožaduje úprav smluv. Američané proto zvažují, že projekt přesunou do Polska nebo na Slovensko.

O výstavbě továrny jednal v březnu v USA premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který krátce předtím podepsal s americkou společností memorandum o spolupráci. Podle něj se počítá s výrobou pěti set motorů ročně. Začít se má nejpozději v roce 2020.

Zástupci CzechInvestu, který je partnerem americké společnosti, se k situaci nechtějí vyjadřovat. "O konkrétní podobě avizovaného záměru se nyní intenzivně jedná. Podrobnosti proto nebudeme v tuto chvíli komentovat," uvedla mluvčí Pavla Menclová.

Podle nejmenovaného státního úředníka se Američanům nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv, a brzdí tak investiční pobídku.

Pochybnosti mohla vyvolat obava z ohrožení českých leteckých výrobců, že by jim GE Aviation mohlo přebrat jejich kvalifikované odborníky. To však ředitel Asociace leteckých výrobců Josef Kašpar popírá. "Vzhledem k tomu, že by GE Aviation měl nabírat spíše méně kvalifikované pracovníky letectví, tak jeho přítomnost v Česku nechápeme jako ohrožení. Takoví zaměstnanci se dají během pěti let poměrně snadno vyškolit," uvedl Kašpar.

"Podle vládního memoranda jde minimálně o 500 lidí. Kvalifikace valné většiny z nich spočívá v nějakých základních školeních, takže jde více o zručnost než o to, že by GE Aviation potřebovalo třeba všechny české letecké inženýry," míní i šéf CzechInvestu Karel Kučera.

Případ řešila ve středu i koaliční rada. Lidovecký místopředseda Jan Bartošek chtěl od ministra financí Andreje Babiše (ANO) vysvětlení průtahů, ten však reagoval podle jednoho z účastníků schůzky velmi nedůtklivě. Podle informací Neovlivní.cz padlo také to, že ANO ve vládě nemusí vůbec pokračovat.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Z průběhu koaliční rady je zřejmé, že ČSSD a lidovci trvají na dodržení schválených smluv, ANO má výhrady. Koaliční rada ovšem ve středu spor nevyřešila a přesunula jej na jednání předsedů všech tří vládních stran, napsal server. Na jeho dotazy ohledně výstavby továrny Babiš nereagoval.

Podle informací deníku E15 se už vybírá lokalita v Česku. Podle zdrojů listu blízkých vládě by továrna měla vyrůst u pražského vojenského letiště Kbely nebo v Klecanech poblíž Aera Vodochody. Do projektu by se navíc mělo zapojit České vysoké učení technické (ČVUT), které má vyvíjet motory pro drony a vychovat Američanům stovky inženýrů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru