Recept nositele Nobelovy ceny za ekonomii Christophera Simse na hospodářský růst zní trochu bláznivě, ale má reálný základ: utrácet více, než máme, a neplatit dluhy. 

Christopher A. Sims (73)

Americký ekonom, který v roce 2011 dostal spolu s Thomasem J. Sargentem Nobelovu cenu za ekonomii za práci zabývající se „příčinami a následky v makroekonomii“. Vyvinul a použil takzvanou vektorovou autoregresi. Simsova práce pomohla překonat v ekonomických modelech slepou uličku, do které se dostaly v šedesátých letech. Je profesorem ekonomie na Princeton University v USA.

 "Vlády musí nyní utrácet více, než vyberou, a slíbit občanům, že deficity nebudou splácet," říká Sims. Podle něj je to jediné řešení, jak vrátit do Evropy inflaci a tím i dlouhodobý růst.

Ekonomové soudí, že záporná či velmi nízká inflace neodlišitelná od záporné odrazuje lidi od utrácení − a tím brzdí ekonomiku. Proto se centrální banky nyní snaží svými nástroji, monetární politikou, zvýšit inflaci.

I když ale snížily úrokové sazby až k nule a zvyšují objem peněz v ekonomice, inflace se neobjevuje. "V teorii to funguje, ale za nulových sazeb, když neuděláte nic jiného, to nepomůže," vysvětluje Sims. Tím "jiným" je rozhýbání ekonomiky deficitem.

Má to ale podmínku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.