V jeruzalémském chrámu Božího hrobu se od začátku týdne ozývá tlukot nářadí. Cílem je zpevnit a od nánosů prachu a kouře ze svíček očistit edikulu, tedy kapli, postavenou přímo nad místem, kde se odehrála klíčová událost dějin. Zde byl Ježíš Kristus uložen do hrobu, zde vstal z mrtvých. O chrám se od pradávna vedly spory křesťanských církví, které vyřešil až rozkaz tureckého sultána před dvěma sty lety, že kostel i edikulu budou společně spravovat řečtí pravoslavní popové, katoličtí františkáni a arménští apoštolští duchovní. Stát Izrael tento pořádek ponechal v platnosti. Na snímku katolické sestry před edikulou, na které se poprvé po 200 letech začalo pracovat. Kromě církví na opravu přispěl i jordánský král Abdalláh.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru