Čína omezí svou kapacitu výroby oceli a uzavře ztrátové státní podniky. Peking to v úterý slíbil Spojeným státům v rámci pravidelných strategických rozhovorů obou zemí na ministerské úrovni. Po jednání v Pekingu to oznámil americký ministr financí Jack Lew.

"Čína přislíbila, že její vládní opatření a systém podpor nebudou mít za cíl zvýšení kapacity výroby oceli; slíbila také, že aktivně a prostřednictvím řady nástrojů, včetně restrukturalizací a bankrotů, ukončí činnost 'zombie podniků'," citovala amerického ministra agentura Reuters.

Čína se zavázala rovněž k tomu, že nechá na tržních silách, aby určily, které továrny a podniky jsou nadbytečné, a že bude v této věci spolupracovat s Organizací pro hospodářskou spoluprací a rozvoj (OECD), řekl Lew. Obě strany se naproti tomu nedohodly na způsobu řešení globálního přebytku hliníku, podle ministra ale budou o tomto problému dál jednat.

Náměstek čínského ministra financí Ču Kuang-jao po jednání uvedl, že problém nadměrných kapacit v ocelářství je nutné řešit v rámci globální koordinace.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

USA minulý měsíc uvalily antidumpingová a antisubvenční cla na dovoz nerezové oceli z Číny ve výši až 450 procent a cla ve výši více než 500 procent na čínskou za studena válcovanou plochou ocel. Peking tyto kroky ostře kritizoval.

Obchodní napětí mezi Čínou a vyspělým světem v ocelářském sektoru se v poslední době stupňuje. Firmy z USA i z Evropy tvrdí, že Čína deformuje světové ceny, protože kvůli zpomalování poptávky na domácím trhu se snaží prodat svou nadprodukci v zahraničí za dumpingové ceny.

Čína tvrdí, že její ocelárny jsou efektivnější a mají mnohem nižší náklady než jejich zahraniční konkurenti. Peking už ale slíbil, že v příštích pěti letech sníží roční kapacitu výroby oceli o 100 až 150 milionů tun. Čína je největším producentem oceli na světě, více než polovina velkých oceláren tam ale byla loni ztrátová.