Podle agentury Bisnode bylo loni v České republice založeno 26 100 společností s ručením omezeným, které jsou ze tří čtvrtin vlastněny fyzickými osobami. Do podnikání formou s. r. o. se pustilo celkem 28 883 fyzických osob. A protože se zdá, že podnikání na živnostenský list vyšlo z módy, dovolím si zjednodušit genderovou analýzu pouze na příklad tohoto vzorku společností vlastněných fyzickými osobami.

Není překvapením, že 66 procent nových majitelů firem typu s. r. o. jsou muži. Nejvíce se do podnikání pustily věkové kategorie 30 až 39 let a 40 až 49 let, kde je zastoupení mužů dominantní, více než 74 procent. Předpokladem je, že se pro samostatnou dráhu rozhodli muži plní elánu s cílem uplatnit zkušenosti získané v zaměstnaneckých poměrech. I mezi 18 až 29 lety byla jednoznačná převaha mužů, téměř 74 procent. V jejich případě spatřuji rozlet spíše ve formě dnes tolik populárních start-upů, které začínají dělat tradičním zaměstnavatelům vrásky na čele. Příkladem je neutuchající zájem o byznysový akcelerátor xPort, otevřený na VŠE v lednu 2015. Pro shrnutí tedy bylo nově podnikajících mužů před padesátkou 15 233, více než polovina z celkového počtu fyzických osob, zatímco žen do 50 let bylo necelých 18 procent.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru