Když britský deník Financial Times spolu s poradenskou agenturou McKinsey vybíraly nejlepší ekonomickou knihu loňského roku, zvolily Vzestup robotů od amerického podnikatele a spisovatele Martina Forda.

Ten v ní detailně popisuje rizika a výzvy, jimž bude v příštích letech čelit společnost, v níž budou hrát čím dál větší roli chytří roboti. "Dočkáme se i uměle vytvořených knih," řekl HN.

HN: Rozšířenou představou je, že robotizace postihne především dělníky v továrnách, vy ale ve své knize Vzestup robotů nabízíte jiný výklad − že profese, které zaniknou, budou i ty, jež nyní zaměstnávají vysokoškoláky, takzvané bílé límečky.

Je to tak. Klíčovou technologií je strojové učení, tedy přístroje, které používají chytré algoritmy a jejich systémy se při zpracovávání dat a úkolů mohou učit. Dokážou se samy rozhodovat, řešit problémy, které nyní mají na starost lidé. Takže pokud je vaší prací rutinní zpracovávání burzovních informací nebo právních smluv, nahradit vás robotem může být podstatně jednodušší než dělníka v továrně, protože tam to obnáší náročné mechanické zařízení − robot se musí pohybovat, což je dražší. Automatizace mezi bílými límečky už je dávno v běhu a postihuje právní či novinářské profese, účetnictví, bankovnictví. A bude toho přibývat.

HN: Silná automatizace probíhá od 80. let. Jak se od ní liší to, čemu nyní někteří říkají nástup Průmyslu 4.0?

Hlavní rozdíl je, že přístroje se začínají v práci chovat jako lidé. Postupně budou moct nahrazovat mnohem širší spektrum pozic. V minulosti se lidé přesunuli z farem do továren nebo do obchodů, ale kam půjdou, když většinu profesí, které probíhají na hodně rutinní, automatické bázi, nahradí roboti? Dosud stroje fungovaly jako naši pomocníci, teď začnou lidi nahrazovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pokud si právníci, novináři nebo bankéři myslí, že se robotizace týká pouze dělníků, jsou na omylu.
  • Klíčem je strojové učení. Pro robota je jednodušší zpracovávat rutinní data než se pohybovat v továrně jako dělníci.
  • Posílat víc a víc lidí na univerzity nemusí tak být efektivní odpověď. Budeme potřebovat něco robustnějšího, nejspíš určitou verzi základního příjmu, říká Martin Ford.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.