Zaměstnanci těžební společnosti OKD dostanou mzdy za květen v řádném červnovém termínu. Vedení firmy, která je v úpadku, se podařilo zajistit dostatek peněz, sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. OKD má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců. Odboráři už dříve uvedli, že nevyplacení výplat by mohlo vyvolat nepokoje.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale také kvůli vysokému zadlužení. Návrhy řešení dopadů útlumu těžby se zabývá i vláda. V dolech OKD se dál těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Vláda již začátkem května schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích.

Ve středu Krajský soud v Ostravě také ustanovil prozatímní věřitelský výbor společnosti OKD, která je v úpadku. Má tři členy - český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport (AWT).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka předpokládá, že insolvenční správce s podporou prozatímního věřitelského výboru učiní kroky, které zajistí financování OKD na nejbližší dobu tak, aby bylo na výplaty a odstupné pro případně propouštěné horníky.

Současný vlastník OKD veškerou aktivitu státu ale bedlivě sleduje. Dle informací Lidových novin dokonce již zaslal na ministerstvo financí dopis, v němž naznačuje, že by Česko mohlo čelit další miliardové arbitráži. Skupině Ad Hoc Group se nelíbí, že se stát vměšuje do insolvenčního řízení. Zahraniční majitel odmítl záležitost komentovat.