Alexander Gauland, místopředseda Alternativy pro Německo, prohlásil o německém fotbalovém reprezentantovi Jeromu Boatengovi, že si ho váží jako fotbalisty, ale že by ho asi každý nechtěl za souseda. Boateng nemá bílou pleť. Boateng je černoch. Gaulandovu hloupost vzápětí odsoudil nejen fotbalový svaz, ale i předsedkyně AfD Frauke Petryová, která svého náměstka seřvala, a cítila se navíc povinována osobně vzdát hold německé reprezentaci před evropským šampionátem. Mohlo by se zdát, že celá aféra vyšumí stejně rychle, jako vzplála. Grunt celé aféry je však hlubší.

Aby Alternativa pro Německo mohla rozšiřovat voličskou základnu a získávala na respektu, potřebovala by, aby se s ní bavili její euroskeptičtí sourozenci v jiných zemích. Například v Česku, kde s potěšením objevili, že předsedou její bavorské organizace se stal syn českých emigrantů Petr Bystroň, jemuž ondyno věnoval část svého drahocenného času prezidentský mluvčí Ovčáček, který se jinak stále ještě pokouší nalézt neexistující článek Ferdinanda Peroutky. Škoda že nikdo neměl příležitost promluvit si s muškou na stěně z hradního salonu, aby vyjevila, jak vypadal rozhovor o "otázkách zajímajících obě strany".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru