Evropská komise chce sjednotit pravidla pro sdílenou ekonomiku, tedy pro služby typu Uber nebo třeba Airbnb. Není prý možné, aby v jedné zemi bylo zakázané to, co v jiné zemi ne. Zakázat ji však nechce − šlo by prý o marnou snahu, kterou lze přirovnat k rozbíjení strojů luddity na počátku průmyslové revoluce. Sdílení je totiž nový životní styl. Sdílet se navíc dá naprosto všechno − nejen byty, auta či víkendové chalupy. Například poslední americký start-up Garage.com nabízí třeba sdílené parkování. Je fakt, že se sdílená ekonomika zatím podílí na celkovém hrubém domácím produktu Evropy pouhými desetinkami procent. Jenže − jen za loňský rok se podle odhadů její objem zdvojnásobil. Překotný růst platí i pro počet lidí, kteří se na sdílení vlastní práce nebo majetku podílejí. Pro většinu z nich jde zatím o pouhé přilepšení, kvapem ale roste počet těch, kteří se sdílením služeb či majetku skutečně živí. Ti by měli z příjmu nejen odvádět daně a pojistné, ale měli by být také chráněni před svými klienty.

Návrh na regulaci proto přichází na poslední chvíli a je dobře, že nejde o plošnou stopku. Namísto přístupu berlínských radních, kteří zakázali krátkodobý pronájem celých bytů, nebo francouzské vlády, která podlehla tlaku taxikářů a nepovolila provoz Uberu, je podstatně lepší postup Velké Británie, která jako první evropská země zapracovala sdílené služby do svého daňového řádu. A na rozdíl třeba od České republiky, která daňové novinky pravidelně doprovází pokutami, Británie minulý týden schválila, že prvních tisíc liber získaných z pronájmu bytu či auta nikdo danit nemusí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru