Pokud dnes poslanci schválí novelu zákona o politických stranách, která omezí stranické náklady na sněmovní volby na 90 milionů korun, měl by předseda sněmovny dát ihned hlasovat o doplňující otázce "Dámy a pánové, kdo z vás věří, že strany s premiérskou ambicí jsou schopny v roce 2017 pořídit kampaň za méně než 90 milionů?". Pravděpodobně by se zvedlo jen několik rukou od naprostých naivů. Ideální by bylo, kdyby na balkoně pro veřejnost souhlasně nad návrhem přikyvovali i pánové Jaroslav Tvrdík, Ivan Langer a další architekti kampaní, o jejichž výsledné ceně se pravděpodobně nikdy nedozvíme. Zákon by měl být přesto v nějaké podobě schválen, protože v tomto případě i nějaká regulace je lepší než žádná. Ale zázraky si od toho rozhodně neslibujme.

Výběr pravidel pro financování stran je neřešitelným rébusem všude v Evropě. Pokud mají být strany jen závislé na státních příspěvcích, je to strašně drahé. Pokud na darech, jsou snadno korumpovatelné. A o členských příspěvcích ani nemluvme, protože masové strany v Evropě vymřely s novým stoletím. Výsledkem je jako u nás často mix státních příspěvků a lepších či horších pravidel pro dary.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru