Vyhlazování Arménů v tureckých částech rozpadající se osmanské říše po vypuknutí první světové války patří mezi obludnosti 20. století. Zakladatelé moderního Turecka tehdy rozpoutali systematický běs, při němž se zvlášť cenil sadismus. Lidé nebyli jen tak zabíjeni střelou do týla, nýbrž nejprve mučeni, mláceni, muži napichováni na kůly, ženy znásilňovány, děti házeny do ohně. Když na Kavkaze či Blízkém východě zavítáte do arménských křesťanských kostelů, nezřídka tam narazíte na relikviáře s kostmi obětí. Arméni prošli hrůzou, pro kterou není adekvátnějšího slova než genocida.

Turci se k téhle své minulosti dodnes nejsou schopni postavit čelem. A to hlavně proto, že by si museli přiznat jednu nepříjemnou věc. Otcové jejich státu nebyli jen kladnými hrdiny dějin.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru