Není vlastně až tak důležité, jestli soud nakonec potrestal Marka Dalíka za korupci, či podvod. Jistě, včerejší rozhodnutí zní tak trochu konejšivě: Dalík si měl říct o úplatek, ale přitom nemohl ovlivnit rozhodování Topolánkovy vlády o nákupu pandurů. Domyšleno do konce bychom se mohli uklidňovat, že se zase tak moc znepokojivého nestalo, že si jen Dalík zahrál na chlapíka, který dokáže zařídit víc, než ve skutečnosti uměl, a celý obchod za 21 miliard proběhl víceméně "čistě".

Jenomže takhle prosté to přece jen není. Někdejší premiér Mirek Topolánek u soudu tvrdil, že se vliv, který na něj Dalík měl mít, dramaticky přeceňuje. To se samozřejmě těžko soudí, odpovědnost za své kroky skutečně nesl Topolánek sám − ať už jako lídr opozice, nebo premiér. Jisté je, že ještě před dvěma lety Topolánek u soudu tvrdil, že Dalík byl jeho emisarem, který chodil tam, kam on sám nemohl.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru