Dva týdny před tříletým výročím spektakulárního zásahu policie ve Strakově akademii začal proces s bývalou šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase a jeho současnou manželkou Janou Nečasovou, která je spolu s podnikatelem Ivo Rittigem obviněna ze zneužívání tajných informací Bezpečnostní a informační služby. Už sama délka tohoto výročí je zarážející, podobně jako výsledky celé kauzy, která v mnoha úrovních otřásla politickou scénou a přivedla k moci novou pololegitimní prezidentovu vládu Jiřího Rusnoka.

Pod Rittigovu úroveň?

Ačkoliv se na začátku zdálo, že ve hře jsou desítky zajištěných milionů a že se policie konečně dostala na kobylku podnikateli, který byl dlouhodobě spojen s vysáváním některých pražských firem, Ivo Rittig se před soud nakonec dostal kvůli údajnému zneužití tajné informace. Velká ryba tedy opět plave pryč a vystačí si s tvrzením, že vše byly jen klepy, řeči, které se v restauraci vedou (odpoxlechy mluví jinak), ale nemají žádný reálný dopad. V případě Rittig tedy stroj spravedlnosti příliš neuspěl, snad i proto, že podnikatelovo sebevědomí a způsob práce jsou před policií vždy o pověstný krok napřed.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru