Letošní ročník německých filmových cen ovládl politický thriller o lovci nacistů nazvaný Der Staat gegen Fritz Bauer (Stát versus Fritz Bauer). Získal šest zlatých sošek Lola.

Víkendový ceremoniál, který v televizi sledovalo přes 1,2 milionu lidí, nebyl apolitický. Několik účastníků na něm podle agentury DPA komentovalo současné napětí v zemi kvůli uprchlíkům.

Nejúspěšnější snímek letošních cen vypráví o generálním prokurátorovi ve spolkové zemi Hesensko Bauerovi, který hrál v 50. letech klíčovou roli při dopadení jednoho ze strůjců holokaustu Adolfa Eichmanna a v 60. letech při frankfurtských procesech se zločinci z Osvětimi.

Bauer musel na dostižení Eichmanna pracovat v utajení, protože Spolkový kriminální úřad ani tajné služby neměly zájem dostat nacistu před soud – obávaly se, že jeho výpověď by mohla ohrozit další vedoucí pracovníky s nacistickou minulostí. Prokurátor se tak de facto spojil s Izraelem proti úřadům ve své vlastní zemi, aby zločince vypátral.

Snímek mladého režiséra Larse Kraumeho mimo jiné akcentuje údajnou Bauerovu homosexualitu – toho času v Německu kriminalizovanou. Prokurátora ve filmu ztělesnil herec Burkhart Klaussner.

Stát versus Fritz Bauer obdržel cenu pro nejlepší film, režii, scény, kostýmy a dále ocenění za scénář (pod ním je spolupodepsán Olivier Guez) a pro nejlepší herecký výkon vedlejší roli (pro herce Ronalda Zehrfelda).

Cenu pro nejlepšího herce převzal Peter Kurth za roli boxera bojujícího s onemocněním svalů ve filmu Herbert.

Laura Tonkeová získala díky snímku Hedi Schneider steckt fest cenu pro nejlepší herečku a rovněž sošku pro nejlepší výkon ve vedlejší roli ve filmu Mängelexemplar. „Chtěla bych tuto cenu věnovat všem, kdo bojují proti mainstreamu,“ řekla herečka.

U Německé filmové akademie, která ceny Lola udílí, naopak zcela propadla satira Už je tady zas. Tento film o probuzení Adolfa Hitlera v dnešním Berlíně se přitom stal kasovním trhákem, vidělo ho kolem 2,5 milionů lidí. Lolu ale nezískal ani jednu. Film se už promítal také v českých kinech.

Stejně tak z udílení pouze se dvěma soškami za střih a zvuk odešel favorizovaný koprodukční hollywoodský film A Hologram for a King režiséra Toma Tykwera, v němž hlavní roli ztvárnil Tom Hanks.

U poroty zatím nemohla uspět komedie Toni Erdmann, která tento měsíc sklízela pozitivní ohlasy na festivalu v Cannes. Film bude moci o cenu Lola usilovat teprve příští rok.

Politickou poznámku k dnešní situaci s migranty vyřkla předsedkyně filmové akademie Iris Berbenová. "Islamofobní a xenofobní návrhy se staly politickým programem. Ale my jako umělci nesmíme mlčet, musíme jednat," prohlásila.

Idol žen a dívek Elyas M'Barek, který dostal cenu diváků za komedii Fakjů pane učiteli 2, připomněl, že například tento film by bez cizinců nevznikl. On sám má tuniského otce a německou matku, režisér komedie Bora Dagtekin je napůl tureckého původu.

Německé filmové ceny Lola se udílí od roku 1951. Půlstoletí o nich rozhodovala komise, v níž zasedali i politici a zástupci církve. Od roku 2005 ceny organizuje Německá filmová akademie. Honorovány jsou mimořádně vysokými finančními prémiemi. Ke Zlaté Lole připadne půl milionu eur, v přepočtu asi 13,5 milionu korun, ke stříbrné 425 tisíc eur a k bronzové 375 tisíc eur.