Tradiční strojírenská firma ČKD má finanční problémy. Kvůli nedostatku nových zakázek a sporům u těch předešlých neplatí svým dodavatelům a odcházejí z ní zaměstnanci. Svou roli sehrál i zásah policie a finančního úřadu kvůli údajným falešným fakturám a daňovým únikům.

Majitel skupiny, podnikatel Petr Speychal, navíc podle zjištění HN investoval více než miliardu korun do firem obchodníka s auty Antonína Charouze.

Problémy firmy, o kterých se na trhu hovoří už od konce minulého roku, se v plném světle ukázaly minulý týden. Plzeňská teplárenská, pro kterou ČKD stavěla spalovnu v Chotíkově, vypověděla pražské firmě smlouvu. "Zjistili jsme, že peníze sice posíláme ČKD, ta je ale neposílá svým subdodavatelům, kteří nám chtěli odejít z téměř dokončené spalovny," říká šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. "I když jsme o problémech ČKD věděli zhruba půl roku, až nyní zjišťujeme, kolik vlastně subdodavatelům dluží. Zatím jsme se dostali zhruba na 130 milionů korun."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru