Přišel čas, abych se k něčemu přiznal: Jsem bílý heterosexuální muž středního věku, otec několika dětí. Ekonomicky aktivní, znalý svých daňových a občanských povinností. Pilíř systému.

A taky, vypadá to, ta nejohroženější kategorie. Stres, nadváha, vysoký tlak, civilizační choroby. A teď navíc ten všudypřítomný pocit, že se tahle země a celý svět řítí směrem, kde už pro nás, bílé heterosexuální muže středního věku, někdejší vládce vesmíru, nebude místo.

Kdybych na to měl někdy náhodou tendenci zapomenout a míru svého ohrožení podcenil, vždycky mi to někdo naštěstí včas připomene. Jako minulou sobotu, kdy jsem se po vydatném obědě svalil na gauč, vzal do ruky MF Dnes a začetl se do komentáře historika Vlastimila Vondrušky − podle encyklopedického hesla nejpopulárnějšího českého spisovatele v tuzemských knihovnách − na téma "naše opravdové hodnoty". A pravidelný sobotní odpolední útlum byl rázem pryč. Tahle země je pro všechny, jen ne pro mě, zjistil jsem.

Kdo platí ty nohsledy

Pan Vondruška staví svůj text na nedávném zážitku, kdy na jedné z pražských demonstrací (nevíme přesně jaké) objevil transparent s nápisem: "Podporuji kavárníky, uprchlíky, neziskovky, Kliniku, LGBT, Romy, feministky, Tibet a HateFree."

Nejdřív to údajně považoval za špatný vtip, jenže to prý vypadá, že "tohle někteří skutečně pokládají za naše opravdové hodnoty".

Napomáhají jim v tom blíže neurčené "elity", což, jak vychází na povrch později, jsou znovu blíže neurčení politici a "kroužek jim věrných politologů, analytiků a novinářů", kteří opovrhují inteligencí národa. "Jinak si neumím vysvětlit, co se v posledních letech děje."

A co že se to děje? "Naše vládnoucí elity jsou naprosto pomýlené, pokud hájí hodnoty z tohoto transparentu," píše Vondruška. "Neustále nás přesvědčují, že tyto hodnoty potřebujeme."

Což je podle Vondrušky hanebné, protože lid si své politiky platí a ještě k tomu živí i "přisluhovače těchto elit". Výborně.

Přisluhovače placené z mozolů pracujícího lidu jsme tu už dlouho neměli.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?