Přišel čas, abych se k něčemu přiznal: Jsem bílý heterosexuální muž středního věku, otec několika dětí. Ekonomicky aktivní, znalý svých daňových a občanských povinností. Pilíř systému.

A taky, vypadá to, ta nejohroženější kategorie. Stres, nadváha, vysoký tlak, civilizační choroby. A teď navíc ten všudypřítomný pocit, že se tahle země a celý svět řítí směrem, kde už pro nás, bílé heterosexuální muže středního věku, někdejší vládce vesmíru, nebude místo.

Kdybych na to měl někdy náhodou tendenci zapomenout a míru svého ohrožení podcenil, vždycky mi to někdo naštěstí včas připomene. Jako minulou sobotu, kdy jsem se po vydatném obědě svalil na gauč, vzal do ruky MF Dnes a začetl se do komentáře historika Vlastimila Vondrušky − podle encyklopedického hesla nejpopulárnějšího českého spisovatele v tuzemských knihovnách − na téma "naše opravdové hodnoty". A pravidelný sobotní odpolední útlum byl rázem pryč. Tahle země je pro všechny, jen ne pro mě, zjistil jsem.

Kdo platí ty nohsledy

Pan Vondruška staví svůj text na nedávném zážitku, kdy na jedné z pražských demonstrací (nevíme přesně jaké) objevil transparent s nápisem: "Podporuji kavárníky, uprchlíky, neziskovky, Kliniku, LGBT, Romy, feministky, Tibet a HateFree."

Nejdřív to údajně považoval za špatný vtip, jenže to prý vypadá, že "tohle někteří skutečně pokládají za naše opravdové hodnoty".

Napomáhají jim v tom blíže neurčené "elity", což, jak vychází na povrch později, jsou znovu blíže neurčení politici a "kroužek jim věrných politologů, analytiků a novinářů", kteří opovrhují inteligencí národa. "Jinak si neumím vysvětlit, co se v posledních letech děje."

A co že se to děje? "Naše vládnoucí elity jsou naprosto pomýlené, pokud hájí hodnoty z tohoto transparentu," píše Vondruška. "Neustále nás přesvědčují, že tyto hodnoty potřebujeme."

Což je podle Vondrušky hanebné, protože lid si své politiky platí a ještě k tomu živí i "přisluhovače těchto elit". Výborně.

Přisluhovače placené z mozolů pracujícího lidu jsme tu už dlouho neměli.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru