Znojemskému výrobci netkaných textilií, firmě Pegas Nonwovens klesly meziročně v prvním čtvrtletí výnosy o devět procent na 55,1 milionu eur (1,49 mld. korun), přestože objem prodejů v tunách rostl. Důvodem je meziročně nižší cena polymeru jako základní suroviny. Ta se stabilizovala a pohybuje se na dlouhodobém minimu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Jan Židek. Podařilo se také zvýšit skladové zásoby.

Ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) se snížil o 8,1 procenta na 11,6 milionu eur (313 mil. korun). Firma to považuje za velmi dobrý výsledek, který se podařilo dosáhnout velkým objemem výroby. Čistý zisk se snížil na půl milionu eur (13,5 mil. korun).

"Hospodaření bylo v souladu s očekáváním a podařilo se nám navázat na velmi dobré výsledky z loňska. Výroba plnila plánované parametry a blížila se rekordním úrovním. Spokojeni jsme byli i s prodejem. Ceny polymerů se po propadu na konci minulého roku stabilizovaly, a dopad mechanismu přenesení cen vstupních materiálů do výsledků za první čtvrtletí tak nebyl významný," řekl generální ředitel František Řezáč.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost, která má výrobní závody ve Znojmě, v Bučovicích a také poblíž hlavního egyptského města Káhiry, chystá stavbu nové linky v egyptském závodě. Nová linka by měla začít vyrábět zhruba za rok. Loňská celková výroba přesáhla 100 tisíc tun. Z 86 procent se z textilií vyrábí hygienické produkty. Přes 35 procent produkce mířilo loni na trh do západní Evropy, do střední a východní Evropy a do Ruska bylo prodáno přes 41 procent.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru