Novináři, analytici i podnikatelé bedlivě sledují zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zjistili, jak se bude vyvíjet cena této suroviny. Jenže to je zbytečné, tvrdí Mohammad Hashem Pesaran, britsko-íránský ekonom a odborník na trh s ropou.

Podle něj by se neměli normální lidé vůbec o OPEC zajímat, protože dlouhodobě nemůže ovlivnit ceny ropy, a tudíž ani chod světové ekonomiky.

"O OPEC bychom měli přemýšlet spíše jako o klubu některých vývozců ropy, ne jako o kartelu v ekonomickém smyslu toho slova," říká Pesaran, který nedávno navštívil Prahu a získal čestný doktorát na Vysoké škole ekonomické. Podle ekonomie je kartel sdružením výrobců, které omezuje konkurenci, diktuje ceny, a dosahuje tak maximálních zisků.

Pesaran, který se zabývá trhem s ropou prakticky i v rovině teorie už od 70. let minulého století, připomíná, že pro pochopení činnosti OPEC (ten nyní sdružuje 13 zemí, je v něm například Saúdská Arábie, Kuvajt nebo Venezuela) je nutné se podívat na to, jak vznikl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Organizace zemí vyvážejících ropu byla založena v 60. letech minulého století.
  • V současné době se v zemích OPEC, mezi které se řadí například Saúdská Arábie, Kuvajt nebo Venezuela, těží jen 55 procent světové produkce ropy.
  • Sledovat zasedání OPEC se vyplatí pouze pro finanční spekulanty, ne pro normální lidi, tvrdí íránský ekonom Mohammad Hashem Pesaran.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.