Novináři, analytici i podnikatelé bedlivě sledují zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zjistili, jak se bude vyvíjet cena této suroviny. Jenže to je zbytečné, tvrdí Mohammad Hashem Pesaran, britsko-íránský ekonom a odborník na trh s ropou.

Podle něj by se neměli normální lidé vůbec o OPEC zajímat, protože dlouhodobě nemůže ovlivnit ceny ropy, a tudíž ani chod světové ekonomiky.

"O OPEC bychom měli přemýšlet spíše jako o klubu některých vývozců ropy, ne jako o kartelu v ekonomickém smyslu toho slova," říká Pesaran, který nedávno navštívil Prahu a získal čestný doktorát na Vysoké škole ekonomické. Podle ekonomie je kartel sdružením výrobců, které omezuje konkurenci, diktuje ceny, a dosahuje tak maximálních zisků.

Pesaran, který se zabývá trhem s ropou prakticky i v rovině teorie už od 70. let minulého století, připomíná, že pro pochopení činnosti OPEC (ten nyní sdružuje 13 zemí, je v něm například Saúdská Arábie, Kuvajt nebo Venezuela) je nutné se podívat na to, jak vznikl.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?