Spor o komunitní centrum Klinika na pražském Žižkově připomíná setkání hluchého se slepým. Každá strana hovoří vlastním jazykem, přičemž se více méně odmítá překládat jinam, kde by se řeč mohla změnit v politicky rovnoprávnou výměnu názorů. Ve vyjednávání, což je spolu s konfliktem druhá strana jedné mince politiky.

Z pohledu státu je vše jasné: aktivisté v Klinice obsadili státní majetek, vypršením smlouvy jim skončil nárok na užívání budovy a stát má povinnost svá majetková práva vynutit policejním násilím. I aktivisté mají jasno: stát se o svůj majetek nestaral, nechal ho rozpadnout, takže nemá nyní právo jakkoliv principiálně moralizovat.

Navíc pro budovu Kliniky stále nemá konkrétní uplatnění, není tedy důvod do té doby vyklízet prostor, který doposud sociálně slušně fungoval.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru