Miloš Zeman včera oznámil, že se novým členem bankovní rady ČNB v únoru stane Oldřich Dědek. Prezident tímto rozhodnutím vyvažuje svá nedávná jmenování, kdy do bankovní rady centrální banky dosadil dva experty, kteří jsou "Rusnokovými lidmi".

Ne že by čerstvě jmenovaný guvernér Rusnok zastával diametrálně odlišné názory od Oldřicha Dědka, například v otázce přijetí eura se celkem shodují, avšak současného vládního zmocněnce pro zavedení eura lze jako "Rusnokova člověka" charakterizovat jen stěží. Dědek představuje vyprofilovanější osobnost, než jakými jsou noví lidé v bankovní radě Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Dědka od nich odlišuje také to, že je mnohem výrazněji spjat s akademickou sférou, a nikoliv se sférou privátně-finanční. Právě v tomto lze spatřovat další Zemanovo vyvažování. Málokterý tuzemský ekonom je tak dlouhodobě konzistentním a přesvědčeným stoupencem přijetí eura jako Dědek.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru