Ministr financí Andrej Babiš stylově uzavřel tragikomedii, v níž se vládní politici tvářili, že chtějí odpolitizovat orgány státem ovládaných firem, přičemž každý věděl, že se nic takového ve skutečnosti neděje. Blíží se červnová valná hromada ČEZ a Babiš se rozhodl vypudit čtyři členy dozorčí rady, protože prý zjistil, že tam budou více platní odborníci. Končící členové rady přitom ještě před rokem pro Babiše odborníky byli. Leč pak se Babišovi znelíbili. A hleďme: už experty nejsou. Nejvýrazněji je to vidět na postavě Lukáše Wagenknechta − nejprve Babišova pravá ruka, pak arcinepřítel, který musí jít. Za nové experty, kteří tentokrát už budou skutečně nezávislí a neovlivnitelní, Babiš považuje energetiky Šárku Vinklerovou a Vladimíra Kohouta, jaderného fyzika Františka Vágnera a náměstka resortu financí Ondřeje Landu. Zda ovšem budou všichni považováni Babišem za odborníky i za rok na další valné hromadě, to netuší ani oni sami.

Před volbami v roce 2013 celkem 149 poslanců a 22 senátorů slíbilo lobbistickému sdružení Rekonstrukce státu, že prosadí zákon proti trafikám ve státem ovládaných firmách. Jenže pak se samozřejmě do toho nikomu nechtělo. Babiš slavně prohlásil, že takový zákon "neumí napsat", a tak jediným dosavadním výsledkem je notně uleželý záměr zákona, pokroucený natolik, že nemá reálnou šanci na schválení. Chytřeji na to šel zkušenější politik Bohuslav Sobotka, který prohlašuje, že už je vše vlastně hotovo, protože vláda má přece nominační výbor, který schvaluje nominace do orgánů státních a polostátních firem. Když se ovšem podíváte do záznamů výboru, zjistíte, že tři politicky najmenovaní zástupci v dojemné shodě hlasují úplně pro všechno, co jim ministři naservírují.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.