Dobrý den, prosil bych Hlavně se n…"

"Prosím?"

"Hlavně se nep…"

"Pardon, nerozumím."

"Neposrat!"

V té chvíli se na mě v knihkupectví otáčejí lidé. Už je marné vysvětlovat, že si jdu koupit novou memoárovou knihu expremiéra České republiky Mirka Topolánka. Tím však problémy s knihou nekončí.

Topolánek vytvořil ze svých starých textů, kterým bez dobového kontextu není rozumět, mimořádně nečitelnou změť. Texty opatřuje těžko srozumitelnými poznámkami, za kterými často tušíme nepříliš úspěšný pokus o vtip (například česká politika je podle něj "jako gruppen sex. Umožňuje mi říkat:,Já už byl…' S pohádkovým dovětkem:,Teď zase ty dělej převozníka.'"). A navrch Topolánek odmítá čtenáři vylíčit ty nejzásadnější okamžiky své kariéry.

 

Mirku Topolánkovi však zklamání čtenáře, který investoval do pamětí expremiéra pětistovku, zjevně nevadí. Dává jasně najevo, že knihu dělal především pro sebe. To, že nakonec vyšla, ho "šokuje". A na první stránce bezelstně informuje čtenáře, že nové texty jsou "psané z jedné vody načisto, a jsou tak leckdy i zmatené".

Jede to z kopce

Zcela promarněných 512 stránek potenciálně jedněch z nejzajímavějších polistopadových pamětí ukazuje, jaký sešup nabral žánr memoárů a vůbec politického psaní vrcholových politiků v Česku. Dobře je to vidět na knihách bývalých premiérů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru