Fed stojí před branami. Volněji řečeno: americká centrální banka po několika týdnech opět vyslala signál, který výrazně zahýbal finančními trhy. Jestliže prohlášení z dubnového zasedání vedlo investory k závěru, že úvahy o zvyšování úroků Fedu lze odložit takřka na neurčito, nyní zveřejněný zápis ze stejného zasedání naopak vrátil téma zpřísňování měnové politiky v USA zpátky na stůl.

Dolar na nově zveřejněné informace odpověděl posílením a výnosy vládních dluhopisů vzrostly jak v USA, tak v Evropě. Uvedené pohyby ovšem nebyly razantní. Sazby Fedu sice mohou vzrůst už v červnu, nicméně není jisté, zda v té době už bude pro takový krok hovořit většina dat z ekonomiky. Další otázkou je, zda se Fed ke zpřísnění politiky odhodlá doslova několik dní před britským referendem o setrvání v Evropské unii. Své úroky tak zvýší spíše až v červenci nebo v září.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru