Představte si leteckou společnost, která by investovala do interiéru letadel a nedokázala pořádně zaplatit piloty. Nikdo by se nedivil, že načančaná letadla budou při přistávání stále víc poskakovat a postupně začnou padat. Nejlepší piloti odejdou jinam, ti, kteří zůstanou, budou otrávení, demotivovaní. V českém školství se přesně tato absurdita odehrává. Investují se miliardy do nejrůznějších udělátek, jako je internet do škol či státní maturita, jejichž přínos je velmi sporný, přičemž učitelé nedostávají za svou práci pořádně zaplaceno. A pak se ještě divíme, že se výsledky českých studentů nezlepšují, v mezinárodním srovnání to už přinejmenším pořádně drncá.

Nemá smysl debatovat o tom, jestli jsou požadavky učitelů na zvýšení platů alespoň o 10 procent oprávněné. Jsou. Spíš bychom se mohli zeptat, jestli nejsou minimalistické. Mzdové náklady na učitele v přepočtu na jednoho studenta jsou u nás podle OECD jedny z nejnižších v Evropě. Hůře je na tom jen Slovensko, kde situace došla tak daleko, že zoufalí učitelé začali před letošními parlamentními volbami stávkovat. Průměrný plat učitele na českých základních školách 22 718 korun a na středních školách 23 426 korun je navíc jen efemérní statistický údaj, který je uchazečům o učitelské povolání maximálně pro zlost. V reálném světě narazíte běžně na inzeráty na středoškolského učitele matematiky za nástupní plat hluboko pod 20 tisíc. To už jednoho napadne, proč vlastně studoval náročný obor, když jeho příjem není odlišný od pokladní v supermarketu. Právě tady je jádro problému, proč učitelské povolání v Česku netáhne. Podle loňské studie CERGE průměrný plat učitele v regionálním školství nedosahuje ani 60 procent průměrného platu vysokoškoláka. Horší poměr najdeme opět pouze v Maďarsku a na Slovensku. Proč by měl talentovaný, sebevědomý člověk, k jehož osobnostní výbavě nepatří sklony k askezi, ve školství zůstávat?

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru