Student finančního inženýrství na pražské Vysoké škole ekonomické Jakub Pivoluska považoval za výzvu, když se před třemi lety dohodl s vedoucím své diplomové práce na jejím tématu − oceňování finančních derivátů. Její součástí byl i úkol propočítat hodnotu konkrétní zajišťovací operace ministerstva financí z roku 2005. Ohodnocováním těchto transakcí se většinou zabývají spíše matematici. Tehdy pětadvacetiletý Pivoluska však patřil na VŠE mezi nejlepší studenty a nakonec ji ukončil s červeným diplomem.

Složitými výpočty se několik měsíců zabýval v rámci studia, do kterého se mezitím pustil na prestižní London School of Economics. Když došel k závěru, že ministerstvo na operaci, jež měla snížit riziko rostoucích nákladů na dluh, hned na začátku tratilo až 3,8 miliardy korun, byl šokovaný.

"Nejdřív jsem si myslel, že jsem udělal chybu − vždyť jsem byl jen student vysoké školy, a ne žádný ostřílený oceňovatel z banky," říká dnes. "Všechno jsem kontroloval a přepočítával čtyřmi různými metodami, ale vždy jsem došel ke stejnému závěru."

Práci odevzdával na poslední chvíli na konci letních prázdnin. Obával se, zda překvapivý výpočet před komisí profesorů obhájí, ale nakonec jeho prezentace trvala pouhých 10 minut. "Pak už se jenom mezi sebou členové komise dohadovali, jak je možné, že někdo na ministerstvu financí mohl takový obchod připustit," vzpomíná Pivoluska, který dnes pracuje jako finanční analytik.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru