Student finančního inženýrství na pražské Vysoké škole ekonomické Jakub Pivoluska považoval za výzvu, když se před třemi lety dohodl s vedoucím své diplomové práce na jejím tématu − oceňování finančních derivátů. Její součástí byl i úkol propočítat hodnotu konkrétní zajišťovací operace ministerstva financí z roku 2005. Ohodnocováním těchto transakcí se většinou zabývají spíše matematici. Tehdy pětadvacetiletý Pivoluska však patřil na VŠE mezi nejlepší studenty a nakonec ji ukončil s červeným diplomem.

Složitými výpočty se několik měsíců zabýval v rámci studia, do kterého se mezitím pustil na prestižní London School of Economics. Když došel k závěru, že ministerstvo na operaci, jež měla snížit riziko rostoucích nákladů na dluh, hned na začátku tratilo až 3,8 miliardy korun, byl šokovaný.

"Nejdřív jsem si myslel, že jsem udělal chybu − vždyť jsem byl jen student vysoké školy, a ne žádný ostřílený oceňovatel z banky," říká dnes. "Všechno jsem kontroloval a přepočítával čtyřmi různými metodami, ale vždy jsem došel ke stejnému závěru."

Práci odevzdával na poslední chvíli na konci letních prázdnin. Obával se, zda překvapivý výpočet před komisí profesorů obhájí, ale nakonec jeho prezentace trvala pouhých 10 minut. "Pak už se jenom mezi sebou členové komise dohadovali, jak je možné, že někdo na ministerstvu financí mohl takový obchod připustit," vzpomíná Pivoluska, který dnes pracuje jako finanční analytik.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?