Vinařům způsobily dubnové mrazy škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů korun. Na tiskové konferenci ve Valticích to v sobotu uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání se zástupci pěstitelů. Chce proto co nejrychleji zavést do praxe systémová řešení finanční podpory a aktuální nepříznivou situaci v zemědělství řešit na vládní i evropské úrovni.

Vinaři mají poškozenou zhruba třetinu vinohradů, někteří však i celé vinice. U ovocnářů jsou nejvíce postižené meruňky a broskve, u nichž se předpokládá ztráta proti průměru 60 procent, z poloviny jsou postižené višně a třešně. U jablek se republiková ztráta pohybuje okolo 20 až 25 procent. "Na jižní Moravě je to však až 70 procent. Mrazy ji zasáhly nejvíce," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Sobotka zmínil několik druhů systémové pomoci. "Už jsem požádal ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), abychom se příští týden sešli a projednali rizika, což jsou stále častěji klimatické výkyvy. Navíc chci zařadit na jednání vlády samostatný bod o zemědělství, které se nyní potýká s více krizovými jevy," uvedl Sobotka. Kromě mrazů je to i otázka nízkých výkupních cen mléka či problém s odbytem v živočišné výrobě. Na jednání vlády mají být i zástupci zemědělců.

Nejrychlejším opatřením, které by mělo pěstitelům pomoci, je změna v národních dotačních titulech a v programu rozvoje venkova. Pěstitelé by měli mít možnost získat dotaci na protimrazová opatření. Stát by také chtěl zvýšit podporu pro komerční pojištění. "Třetí oblastí je dotáhnout do konce debatu o otázce nepojistitelných rizik," řekl Sobotka. Má vzniknout fond, který by zemědělce podpořil při ztrátách, které nepokrývá komerční pojištění. Některá opatření je možné zavést ještě letos, jiná by chtěl Sobotka dotáhnout alespoň do konce mandátu současné vlády, tedy do podzimu 2017.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sobotka také chce dále apelovat v Evropské komisi na společné evropské řešení problémů v zemědělství. "Naše snahy zatím nebyly úspěšné tak, jak bychom chtěli," poznamenal premiér.

Podle Haška chce kraj podpořit vinaře také zkoušením účinnosti technologií, které by zmírnily dopad mrazů, ve střední vinařské škole. Ta má zároveň zkoušet nové odrůdy odolnější vůči výkyvům počasí i chorobám.

Před několika dny zmínil také předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný, že letošní rok může být pro mnohé zemědělce zlomový, protože se sešlo více negativních faktorů. Zvlášť špatný může být pro ty, kteří se soustředí na jeden druh výroby.