Zadržený džihádista Salah Abdeslam, který se přímo zapojil do přípravy teroristických útoků v Paříži, odmítl vypovídat. Na pátečním setkání s vyšetřujícími soudci v pařížském Justičním paláci využil svého práva mlčet, uvedl jeden z jeho právních zástupců Frank Berton.

"Odmítl také vysvětlit důvody, které ho vedly k využití práva mlčet. Současně odmítl potvrdit svá předchozí vyjádření, která učinil před policií a před belgickými vyšetřujícími soudci," dodal jeho právní zástupce. "Nepřál si dnes vypovídat. Řekl, že to udělá později," dodal Berton.

Berton pak uvedl, že zadržený Abdeslam není v dobrém stavu. Údajně mu vadí, že je sledován 24 hodin denně.
Převoz Abdeslama z věznice do centra Paříže probíhal za velmi přísných bezpečnostních podmínek. Před vyšetřující soudce se džihádista postavil ve čtvrt na osm ráno.

Francouzská policie doufala, že by jí Abdeslam mohl poskytnout velmi cenné informace o fungování džihádistických buněk v Evropě. Očekávala také, že by mohl popsat přípravu teroristických atentátů a vnést světlo do vlivu Islámského státu.

"Neměli bychom ale viset na každém jeho slovu a čekat nějaká senzační odhalení," varoval ještě před začátkem pátečního vyšetřování Gérard Chemla, advokát, který zastupuje rodiny asi 50 obětí. Dodal, že velkou část práce už odvedla francouzská policie.

Také Sven Mary, další advokát, který zastupuje Abdeslama, nečekal, že by jeho klient mohl přijít s přelomovým odhalením. "Má inteligenci prázdného popelníku," uvedl před časem.

Francouzský prokurátor Francois Molins už dříve řekl, že Abdeslam sehrál "klíčovou úlohu při logistickém zajištění atentátů". Podle něj byl Abdeslam sám přítomen v Paříži 13. listopadu, kdy k útokům došlo.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

A nejen to, právě Abdeslam si pronajal byt a vypůjčil auto, kterým odvezl další teroristy ke stadionu Stade de France. Tam se měl původně odpálit, nakonec si to ale rozmyslel a místo toho utekl do Belgie. V Bruselu se pak coby nejhledanější muž Evropy několik měsíců skrýval. Nakonec ho ale chytila tamní policie.

Jen čtyři dny poté atentátníci napojení na Abdeslama zaútočili na metro a letiště v Bruselu.

Belgický soud nato vyhověl žádosti francouzských úřadů a schválil vydání Abdeslama do Francie. Francouzské bezpečnostní složky ho na konci dubna helikoptérou převezly do země. Na soud čeká v přísně střežené věznici Fleury-Mérogis u Paříže.