Tohle je prostě jistota, v české politice už skoro jediná. Když se blíží volby a hledá se téma, obracíme svůj zrak směrem na západ. Tedy do Bavorska, oné idylické spolkové země, jejíž obyvatelé zdánlivě opečovávali své bramboříky za okny, zatímco za kopcem na Šumavě zuřila studená válka a pohraničníci nasazovali svůj život kdykoliv, kdy jim jejich nadřízení řekli, že za Rozvadovem se už zase šikují sudetoněmečtí revanšisté, aby si přišli pro své chalupy. (Tak to aspoň známe my, kteří jsme se učili dějepis v 80. letech.)

Sudetští Němci, onen věčný strašák volebních kampaní, jsou zase tady. Stejně prohnaní jako vždy: naposledy se demonstrativně vzdali svých majetkových nároků, jak o to Češi desítky let žádali, a lstivě tak vylákali českého ministra kultury Daniela Hermana (už to jméno! Náhoda?), aby jako první člen české vlády v historii promluvil na jejich každoročním abiturientském večírku v Norimberku. Dokonce je v němčině oslovil "milí krajané". Jak tohle skončí?!

Nevítal jsem jako Vokřál

Samozřejmě že špatně. Když si vybavíte celou obtížnou česko-sudetsko-německou anabázi posledních 26 let, zjistíte, že permanentní mobilizace úplně selhala: ještě pár let a dočkáme se snad věčného historického usmíření. To by žádný český vlastenec neměl připustit, protože hledat si nového nepřítele je vždy obtížnější než setrvat u těch osvědčených.

A tak tradiční bojovníci za národní zájmy už běží svůj závod. Z Hradu přiletělo srovnání Sudetoněmeckého krajanského sdružení s Kluby českého pohraničí, militantní bolševickou organizací adorující střelbu na zadrátované západní hranici v letech 1948 až 1989.

Svoje si samozřejmě musel říct i Jan Zahradil − obvykle vcelku racionální politik ochotný vysvětlovat svým spolustraníkům, že každý muslim nenosí v kabele bombu. Když ale dojde na sudetské Němce, mění se i Zahradil.

Hermanova návštěva v Norimberku ho rozdivočela tak mocně, že dokonce nazval KDU-ČSL "marginální stranou", což by jistě mnoho ze zbývajících členů ODS rádo podepsalo, pokud by přitom zapomněli, že v posledních sněmovních volbách v říjnu 2013 dostala ODS o procento víc než lidovci a v eurovolbách před dvěma lety a se Zahradilem na prvním místě kandidátky s lidovci dokonce prohrála.

Jistě by se na to dalo dívat i tak, že kdyby Herman do Norimberku nejel, nebylo by vlastně o čem mluvit. Jenže to je omyl, protože "Sudeťáci" jsou v jistých kruzích argument, který lze vytáhnout kdykoliv a v jakékoliv souvislosti.

Před dvěma týdny si na ně v argumentační nouzi vzpomněl třeba jihomoravský hejtman Michal Hašek, když obhajoval svou fotografii s ruským gangem Noční vlci.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru