Bývalý voják Hugo Chávez nasliboval Venezuelanům nebe na zemi. Tehdy byly ceny ropy v nadoblačných výšinách a vypadalo to, že přinejmenším část populace by nemusela sice žít jako v nebi, ale o něco lépe než dříve. Chávismus však začal brzy stonat na choroby, které postihují režimy spoléhající na mocnou ruku státu a podceňující schopnost režimů vyčerpat i zdánlivě nevyčerpatelné zdroje. Ropná dojnice za čas nestíhala krmit kdekoho a kdeco, a to už před tím, než ceny energetických surovin stlačil dolů rozvoj těžby břidličných plynů. V takové situaci se politici rádi uchylují ke směsi hlouposti s drzostí. Venezuelané se dočkali oznámení, že brzy nastane doba, kdy se ukáže, že se parlament přežil.

Bolívarovská revoluce začala strádat ještě před smrtí Huga Cháveze, schopného hodiny řečnit každou sobotu v pravidelném rozhovoru s prezidentem. Vystřídal ho Nicolás Maduro se stejně pevnými ideologickými kramfleky, ale s chabým řečnickým nadáním. Připadl mu těžko řešitelný rébus, jak řídit uvadající ekonomiku zatíženou všemožnými výdaji doma i nákladnou zahraniční pomocí spřátelené Kubě v době, kdy příjmy z ropy poklesly na zlomek dřívější úrovně. Vsadil na recept: když se vám nedaří něco řídit, zkuste to řídit ještě víc a najděte si nepřítele. Tím se v očích chávezistů stala celá opozice bez ohledu na politické zabarvení a k zařazení mezi opozičníky stačilo dát najevo svou nespokojenost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru