Bývalý voják Hugo Chávez nasliboval Venezuelanům nebe na zemi. Tehdy byly ceny ropy v nadoblačných výšinách a vypadalo to, že přinejmenším část populace by nemusela sice žít jako v nebi, ale o něco lépe než dříve. Chávismus však začal brzy stonat na choroby, které postihují režimy spoléhající na mocnou ruku státu a podceňující schopnost režimů vyčerpat i zdánlivě nevyčerpatelné zdroje. Ropná dojnice za čas nestíhala krmit kdekoho a kdeco, a to už před tím, než ceny energetických surovin stlačil dolů rozvoj těžby břidličných plynů. V takové situaci se politici rádi uchylují ke směsi hlouposti s drzostí. Venezuelané se dočkali oznámení, že brzy nastane doba, kdy se ukáže, že se parlament přežil.

Bolívarovská revoluce začala strádat ještě před smrtí Huga Cháveze, schopného hodiny řečnit každou sobotu v pravidelném rozhovoru s prezidentem. Vystřídal ho Nicolás Maduro se stejně pevnými ideologickými kramfleky, ale s chabým řečnickým nadáním. Připadl mu těžko řešitelný rébus, jak řídit uvadající ekonomiku zatíženou všemožnými výdaji doma i nákladnou zahraniční pomocí spřátelené Kubě v době, kdy příjmy z ropy poklesly na zlomek dřívější úrovně. Vsadil na recept: když se vám nedaří něco řídit, zkuste to řídit ještě víc a najděte si nepřítele. Tím se v očích chávezistů stala celá opozice bez ohledu na politické zabarvení a k zařazení mezi opozičníky stačilo dát najevo svou nespokojenost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru