Kvůli dohodě mezi EU a Tureckem se vynořilo dilema pro humanitární organizace − zda poskytovat pomoc ve službách nehumánní politiky. Čelíme největšímu vysídlení lidí od konce druhé světové války. Přes 60 milionů jich muselo opustit domovy kvůli válkám, bídě, útlaku. Ať už jde o obyvatele Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Somálska, či Eritreje. Naprostá většina zůstává vysídlena uvnitř své země nebo setrvává v sousedních zemích. Jen málo jich klepe na evropské dveře. Do Evropy loni přišlo kolem jednoho milionu lidí, to je méně než 0,2 procenta evropské populace. Pro EU by to nemělo představovat nepřekonatelnou výzvu. Například v Libanonu tvoří lidé na útěku 25 procent populace.

Evropští lídři si mohli vybrat − dát lidem v nouzi azyl, nebo je odsunout tam, kde z pohledu jejich voličů nejsou tolik vidět. Jak víme, vybrali si to druhé. Dohoda poskytuje Ankaře kompenzaci za to, že brání lidem na útěku v cestě k evropským břehům a přijímá deportované migranty z řeckých detenčních zařízení. A přestože koncept "outsourcingu" není nový, nyní jde o nejvíce organizovaný kolektivní pokus zatlačit lidi pryč. Evropa tím vysílá znepokojující signál: země se mohou vykoupit ze své povinnosti umožnit lidem na útěku žádat o azyl. Pokud by se tou cestou pustily i další státy, status "uprchlíka" by mohl přestat existovat. Lidé by uvázli ve válečných zónách, jejich jedinou možností by bylo zůstat a zemřít.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru