Školy se budou moci domluvit na dodávkách ovoce a zeleniny přímo s pěstiteli, nikoliv jen s distributory, jako tomu bylo dosud. Vyplývá to z nových podmínek programu Ovoce a zelenina do škol, které ve středu schválila vláda.

V programu dostávají školáci prvního stupně základních škol zdarma ovoce, zeleninu a výrobky z nich. Novela vládního nařízení také určuje jednu porci ovoce nebo zeleniny.

Zlepšit školní obědy je těžší než získat michelinskou hvězdu, říká restauratér - čtěte ZDE

"Do projektu chceme vtáhnout domácí pěstitele, a proto bylo nutné předefinovat cenové stropy pro jednotlivé druhy ovoce a zeleniny. Školy tak nyní budou moci nakupovat rovnou od zemědělců. Stanovení maximální výše podpory je nutné, aby nedocházelo k situacím, že by někdo žádal o proplacení vyšší ceny," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
V současném školním roce jde do projektu zhruba 200 milionů korun, většinou z evropských peněz.

Ministerstvo zemědělství v programu původně požadovalo, aby 40 procent potravin bylo českého původu. Nyní z tuzemska pochází 29 procent produktů. Na základě připomínek ministerstva zahraničních věcí a Úřadu vlády ale podmínku nakonec do materiálu nedalo. Podle ministerstva zemědělství měla podmínka smysl na začátku projektu, nyní se kloní k variantě podpory regionálních producentů.

Vláda předloni v červenci schválila nařízení, díky němuž mohou ovoce dostávat žáci v přípravných třídách a děti v prvním až šestém ročníku základních škol. Rozšířila se i podpora doprovodných opatření, jako jsou exkurze u pěstitelů, přednášky, ochutnávky a soutěže propagující ovoce a zeleninu.

Opatření, které v roce 2006 navrhla Evropská unie, funguje v Česku od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu.

Loni se v Evropském parlamentu diskutovalo o omezení projektu. České ministerstvo zemědělství bylo proti. Počet dětí zapojených do projektu roste, v letošním školním roce jich bylo o 30 tisíc více. Přihlášeno tak bylo skoro 540 tisíc dětí. Nařízení by mělo v případě schválení vládou začít platit 1. června.