Na oprýskané pětipatrové budově je nápis Důl ČSM 2 nepřehlédnutelný. Stejně jako důstojně se tyčící těžní věž s mohutným, pomalu se otáčejícím kolem. Někdejší sláva Ostravsko-karvinských dolů (OKD), kde za komunistů pracovalo přes sto tisíc lidí, je tu stále znát.

Velkorysé názvy šachet, široké vrátnice, před dolem ČSM ve Stonavě dokonce něco jako malé autobusové nádraží. Včetně zastřešené čekárny a bufetu.

Na skle vylepený plakát firmy Provident, která poskytuje rychlé úvěry za vysoký úrok, tady působí skoro nepatřičně. "Peníze na ruku," nabízí, spolu s telefonním číslem. Jako by s výplatami, které byly v OKD vždy vysoko nad průměrem, něco nebylo v pořádku.

Zatím se však zdá být vše při starém, a to i přes nedávno vyhlášenou insolvenci podniku. Kantýnská vyhlíží z okénka horníky, kterým právě končí směna. Za chvíli už muži s mokrými vlasy a se zbytky uhelného prachu kolem očí stojí frontu na piva, kofoly či cigarety. A občas i nějaký ten rum. Jako vždycky. Nebo to tak aspoň vypadá.

"Tržby slábnou, už zdaleka se tu nepije tolik. Dřív jsem za den prodala i basu rumu, teď tak tři lahve," postěžuje si ale Věra Lasotová, která v okénku slouží už od roku 1990. Text známé písně U nás na severu, ve které zpívá Jaromír Nohavica, že po výplatě tu bývá divoko, Praha daleko a pánbůh vysoko, už prý příliš neplatí. I proto Lasotová posledních sedm let není zaměstnankyní, bufet si musela vzít s kolegyní na živnostenský list. A pokud by OKD definitivně zkrachovalo, přijde o práci.

Stejně jako další stovky firem a desetitisíce lidí, kteří jsou na gigantu s ročním obratem 25 miliard korun a skoro 10 tisíci zaměstnanci závislí.

Panuje tu proto výrazná skepse. "Je to nechutné, jak si ve vedení rozdělovali miliony i ve chvíli, kdy šla firma ke dnu. Ale až to skutečně padne, bude průšvih. Mezi lidmi nebudou peníze, stoupne kriminalita," obává se důlní měřič Igor Štěpánek, zatímco čeká na autobus. Je pravda, že akcionáři si v době, kdy se dařilo, vypláceli vysoké odměny a podnik se zadlužoval.

Na druhou stranu vždy, když OKD, jehož krize se vleče už několik let, představilo úsporné restrukturalizační plány, které by se dotkly i relativně vysokých hornických platů, narazilo na odpor, demonstrace a hrozby stávkou. Snížení mezd ale nakonec horníky stejně potkalo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru