Když loni počátkem roku odcházel Alan Rusbridger z postu šéfredaktora britského deníku Guardian, zamačkávali mnozí z jeho někdejších podřízených slzu. S šedesátníkem Rusbridgerem jako by odcházela celá jedna epocha historie novin.

A možná i žurnalistiky jako takové.

Rusbridger si vzal jedenapůlroční oddechový čas, kdy působí na univerzitě v Oxfordu, cestuje po světě a přednáší. A také sbírá nejrůznější novinářské ceny.

Zároveň ale stále zůstal hodně spojený s Guardianem, nebo to tak zvenčí aspoň vypadalo. Čas od času pro něj psal, často byl citován. Proč taky ne, jeho odchod byl přece naplánován jako dočasný. Na podzim měl nastoupit do čela nadace Scott Trust, která Guardian vydává a financuje.

Jenže to by už několik měsíců nesměly probleskávat zprávy o tom, že s novým vedením Guardianu narůstá v deníku opozice vůči Rusbridgerovi. Ukazuje se, že finanční situace vydavatelství je mnohem horší, než se tušilo, a ještě se výrazně zhoršuje.

Insideři předpovídali, že by schůze vedení Scott Trustu, která se konala minulý týden, mohla vyústit v Rusbridgerovu demisi. Což se potvrdilo. Jen se už tentokrát veřejně neplakalo.

Co skýtala budoucnost

Rusbridger napsal bývalým kolegům, že do vedení firmy nenastoupí, a že tedy hájemství Guardianu definitivně opouští. Důvody popsal v hromadném e-mailu bývalým kolegům. Jako skvělý stylista formuloval svůj "dopis na rozloučenou" s šarmem a grácií, bez hořkosti, a když se sem tam objevila, byla dobře schovaná mezi řádky. Důvod uvedl známý: ztrátu důvěry nové šéfredaktorky a výkonného ředitele novin.

Říká se, že Rusbridger byl šéfredaktorem ve dvou dekádách, kdy se žurnalistika i mediální byznys změnily více než v celých předešlých dvou stoletích. Jistě, trefnost tohoto tvrzení může být námětem odborných diskusí a polemik. Nesporné je, že Rusbridger dokázal ve vedení listu to, co by se mu v žádné jiné historické době nepovedlo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru