Ruská armáda staví novou základnu v syrské Palmýře, a to v její chráněné části, kde jsou archeologické památky figurující na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Řekl to v úterý Maamún Abdalkarím, který řídí syrské oddělení památek a muzeí. Rusko si ke stavbě nevyžádalo patřičná povolení, připustil Abdalkarím v telefonickém rozhovoru s agenturou AP.

Na satelitních snímcích pořízených analytickou společností DigitalGlobe jsou patrné stavební práce na okraji starobylé Palmýry, kterou poničili radikálové z organizace Islámský stát (IS), když místo téměř rok okupovali. Koncem března je odtud s pomocí ruských jednotek vytlačila syrská armáda. Dodnes se ale bojuje ve vzdálenosti několika desítek kilometrů od Palmýry.

Rusko na místo poslalo pyrotechniky, kteří zneškodnili nálože, jež radikálové při ústupu za sebou nechávají. Abdalkarím řekl, že přítomnost ruských a syrských vojáků je zárukou toho, že se IS do Palmýry nemůže vrátit. Rusové podle něj budují objekty, v nichž jsou ubytovny, kanceláře a kliniky.

Hlavní archeolog řekl, že od jeho pracoviště si nikdo nevyžádal povolení. Přiznal, že IS je stále blízko města a že přítomnost vojáků je zárukou toho, že Palmýra zůstává v rukou syrské vlády.

"Odmítáme vydat povolení ke stavbě uvnitř (historické části), i kdyby šlo jenom o jedinou malou místnost ať pro syrskou armádu, ruskou armádu, nebo kohokoli jiného. Nikdy takové povolení nevydáme, protože by to bylo v rozporu s archeologickým zákonem," řekl.

"Ve válce někdy archeologické úřady nemají slovo a poměry jsou diktovány bezpečnostními ohledy. Jakmile se ale situace zlepší a vrátí se mír, rozhodně požádáme o odstranění těch staveb," dodal.

Syrský opoziční aktivista Usáma Chatíb sdělil, že Rusové stavějí prefabrikované domy a stany na severním okraji archeologického naleziště. Místo, kde jsou nyní Rusové, je podle něj zhruba 100 metrů od zbytků starověkých chrámů a triumfálního oblouku.

V blízkosti tohoto stanoviště jsou rovněž historické hrobky.