U izraelského pobřeží bylo objeveno množství vzácných předmětů. Na mořském dně skončily, když se v oblasti před 1600 lety potopila loď.

Izraelské úřady nález označily za největší poklad svého druhu, který se v zemi našel za nejméně 30 let.
V pondělí o tom informovala agentura AFP.

Část pokladu minulý měsíc náhodou našli dva potápěči u přístavu v Caesareji a objev oznámili izraelskému úřadu pro památky. Vyslaní profesionálové potom na místě nalezli pozůstatky plavidla pohřbeného v písku na mořském dně.

Caesarea je významným přístavem z doby římské nadvlády a 600 let byl i hlavním městem někdejší Palestiny. Město proslulo mimo jiné nádhernými stavbami.

Množství bronzových předmětů v útrobách plavidla je podle archeologů mimořádně dobře zachováno: lampa zdobená podobiznou římského boha Slunce Sola, socha bohyně Měsíce Luny, lampa v podobě hlavy afrického otroka či fragmenty nádoby na vodu.

"Je to fantastický objev, který má obrovský historický význam," prohlásil Kobi Šarvit, který vede v izraelském úřadu pro památky oddělení podmořské archeologie. Díky písku, který bronzové sochy pokryl, ty artefakty vypadají, "jako by byly vyrobeny včera, a ne před 1600 lety", uvedli archeologové.

Součástí pokladu jsou také různá navigační zařízení, kotvy a dva shluky tisíců starobylých mincí o hmotnosti 20 kilogramů. Mince jsou spojené dohromady a mají tvar keramické nádoby, v níž byly uschovány.

Odborníci se domnívají, že velkou obchodní loď zastihla nedaleko přístavu bouře a plavidlo se rozbilo nárazem o skaliska či přístavní hráz. Ve stejné oblasti potápěči našli už před rokem asi 2000 zlatých mincí z období před 1000 lety.