Předpokládaný republikánský kandidát v letošních prezidentských volbách v USA Donald Trump uvedl, že pokud volby vyhraje, je nepravděpodobné, že by měl dobré vztahy s britským premiérem Davidem Cameronem. Důvodem jsou dřívější Cameronovy výroky na Trumpovu adresu. Britský premiér v pondělí uvedl, že trvá na svém komentáři, jímž loni odsoudil Trumpovy výroky na adresu muslimů.

"Zdá se, že nedospějeme k velmi dobrým vztahům… Chtěl bych s ním (s Cameronem) mít dobré vztahy, ale vypadá to, že ani není ochoten problém řešit," řekl Trump televizi ITV.

Loni americký realitní magnát vyzval k dočasnému zákazu vstupu do USA muslimům. Cameron v prosinci v britském parlamentu prohlásil, že Trumpův návrh je "kontroverzní, hloupý a špatný". Hovořil tehdy v souvislosti s peticí s 560 tisíci podpisy požadující zakázat Trumpovi vstup do Británie, kde má miliardář své obchodní zájmy. Zakázat Trumpovi vstup premiér odmítl, ale poznamenal, že pokud by do Británie přijel, chtěl by (Cameron) sjednotit zemi proti němu.

Cameronův mluvčí v pondělí řekl, že premiér se stále ke svému komentáři hlásí. "Ministerský předseda sdělil svůj názor na prohlášení Donalda Trumpa velmi jasně. Nesouhlasí s ním," uvedl mluvčí. "Nadále je přesvědčen, že návrh zakázat muslimům vstup do USA je kontroverzní, hloupý a špatný. Na tom trvá," dodal.

Na otázku, koho by Cameron v Bílém domě upřednostnil, odmítl mluvčí odpovědět. Řekl jen, že premiér již dříve jasně oznámil, že bude spolupracovat s jakýmkoliv vítězem voleb.

Pokud jde o britské členství v Evropské unii, Trump řekl, že unie je velice byrokratická, což je velká potíž, a tak by se Britů zeptal, k čemu jim je. "Ale zase, nechte lidi, ať si udělají vlastní názor," dodal.

Trump se loni v Británii stal kvůli výzvě k dočasnému zákazu vstupu muslimů do USA mimořádně nepopulárním. Prezidentský kandidát svými výroky reagoval na střelbu v kalifornském San Bernardinu na konci loňského roku. Manželský pár muslimské víry tam tehdy postřílel 14 lidí.

"Máme obrovský problém s radikálním islámským terorem," řekl Trump v ITV poté, co se ho moderátor zeptal na jeho sporný návrh. "Svět lítá do povětří a nejsou to Švédi, kdo škodí, rozumíte. Máme tedy opravdový problém," uvedl.

Trump, který nedávno pogratuloval nově zvolenému starostovi Londýna Sadiqu Khanovi, nyní řekl, že se ho dotkla Khanova kritika. Khan, který se stal prvním muslimským starostou britské metropole, totiž na adresu realitního magnáta uvedl, že o islámu vůbec nic neví.

"Nezná mě, nikdy jsme se nesetkali, neví, o co se zajímám. Myslím, že to byla velmi hrubá prohlášení," řekl miliardář s tím, že od Khana byla taková slova ignorantská.

Po Khanově zvolení Trump v rozhovoru s listem The New York Times řekl, že v případě londýnského starosty by učinil výjimku a do země by ho vpustil. Také uvedl, že je šťastný, když Londýn povede právě Khan.

Ze zhruba 65 milionů obyvatel Británie se jich k islámu hlásí asi 2,7 milionu. V Londýně, v jehož metropolitní oblasti žije takřka 14 milionů lidí, patří muslimové k nejpočetnější náboženské menšině. Žije jich zde podle dat ze sčítání obyvatel v roce 2011 přes dvanáct procent.

Další sporný krok učinil Donald Trump v nedělním rozhovoru v rozhlasovém pořadu The Green Line. V rozhovoru vyjádřil obavy, že uprchlíci přicházející do Spojených států mohou připravovat teroristické útoky. 

"Stanou se špatné věci, hodně špatného se přihodí," řekl Trump. "Stanou se takové útoky, v jaké byste nevěřili. Zaútočí lidé, kteří právě teď do naší země přichází, nepochybuji o tom," dodal.

Upozornil také na to, že běženci přicházející do Spojených států často nemají doklady, takže není možné zjistit jejich minulost. "Mají ale mobilní telefony. Takže nemají peníze, nemají nic, ale mají mobily. Kdo platí jejich měsíční útraty, co? Mají telefony, ve kterých mají vlajky (radikálního hnutí Islámský stát) IS," řekl realitní magnát.

Spojené státy se do konce letošního září zavázaly přijmout 10 tisíc Syřanů. V dubnu jich do USA přicestovalo podle portálu humanrightsfirst.org 451, celkem jich je zde v rámci zmíněného programu necelých 1800.