Po několikerém vyjednávání s proboštem kapituly v německých Cáchách a jedné odborné přednášce se kunsthistorikovi a řediteli Národní galerie Jiřímu Fajtovi podařilo alespoň na čas vrátit do Prahy římskou korunu Karla IV.

Zde ji panovníkovi na míru vyrobili místní zlatníci, což potvrzují i nezvykle velké míry. "Když jsem její obvod srovnával s kosterními pozůstatky Karla, tak seděl na centimetr na obvod jeho nadměrně veliké hlavy," říká ředitel Fajt. Koruna po obvodu měří 66 centimetrů, a není tedy pochyb, že v Praze bude skutečně k vidění klenot, který si panovník nasadil v roce 1349 v Cáchách na hlavu při korunovaci římským králem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.