Finská spisovatelka Katja Kettuová se ve svých knihách zabývá palčivými historickými otázkami, jaké vyvolává například laponská válka nebo osud potopené lodi Estonia.

Na právě zahájeném veletrhu Svět knihy v pražském Průmyslovém paláci autorka představila svoji novou knihu povídek nazvanou Sběratel dýmek. Tu nyní v překladu Jitky Hanušové vydalo nakladatelství Argo.

Kettuová se v deseti povídkách vrací k některým postavám svého románu Porodní bába, za který roku 2012 získala Runebergovu cenu, nejvýznamnější finské literární ocenění.

Kniha se zabývá tématem laponské války v roce 1944 patřící k rozporuplným kapitolám v dějinách Finska. To se ve druhé světové válce ocitlo na straně fašistického Německa.

"Chtěla jsem v knize mluvit o tom, že se ženami, které měly vztah s Němci, bylo zacházeno velmi krutě. Myslím, že téměř každý měl v té době co do činění s Němci. Kniha je také trochu o mé babičce, z jejíchž dopisů jsem čerpala," řekla Kettuová.

Osmatřicetiletá rusovláska s potetovanýma rukama připomněla, že téma finské spolupráce s nacisty, které předcházela takzvaná zimní válka s tehdejším Sovětským svazem, byla zamlčovanou částí finské historie.

"Když jsem byla na střední škole, tak se nesmělo mluvit o situaci v Laponsku, o vězeňských táborech ani o vztazích Finů s Němci za války," uvedla. Podle Kettuové je zázrakem, že se její vlast po prohrané válce v roce 1945 nedostala do područí Sovětského svazu.

Vztahy Finů k Rusku jsou podle ní složité. "Je to obrovská a nepředvídatelná země. Konkrétně já mám k nim zvláštní vztah, protože tam žije bratranec a sestřenice, pracovala jsem v Moskvě a ruština je hezký jazyk. Vůči Rusům existuje řada předsudků, což podle mě není v pořádku. Neměli bychom mít nic obecně vůči lidem v Rusku," řekla.

Rusko se v její tvorbě objevuje i nadále. Například jedna z povídek ve Sběrateli dýmek je o Rasputinovi. Kniha však čtenáře zavádí i do ruských nevěstinců a carské rodiny.

Také nový román Kettuové nazvaný Můra vypráví o dívce, která po druhé světové válce odešla do Sovětského svazu.

Spisovatelka a animátorka Katja Kettuová vystudovala režii animovaných filmů na Akademii umění v Turku a finskou literaturu na univerzitě v Tampere. Nakonec přes Tallinn a Londýn skončila v Helsinkách, kde vyučuje scenáristiku, natáčí videoklipy a píše knihy.

Její první kniha Sběratel smutků, rodinná sága o historické nespravedlnosti, vyšla v roce 2005. O tři roky později následoval román Svářeč, v němž se spojuje osud potopené lodi Estonia s příběhem muže z dálného severu. Třetí román Porodní bába z roku 2011 se stal předlohou pro filmové i divadelní zpracování, vloni jej česky vydalo Argo.

Související