Vláda schválila týden otcovské. Po daňovém zvýhodnění dětí, školkovném a porodném na druhé dítě jde o další dávku, kterou se tým Bohuslava Sobotky snaží podpořit rodinný život. Teď nehleďme na to, že když se schválí otcům týden otcovské, je třeba také někde najít až 900 milionů korun v daňových příjmech státu. V této chvíli je mnohem podstatnější sociální otázka: Bude to fungovat a podpoří to rodinný život v Česku?

Odpověď bohužel není stoprocentně souhlasná.

Ministryně práce Michaela Marksová prošla zajímavým názorovým vývojem, který se ale běžně stává idealistickým socialistům, kteří se střetnou s realitou. Problémem české mateřské a rodičovské je na Evropu neuvěřitelně dlouhá doba mimo práci, až na čtyři roky. S tím souvisí problém nízké dávky vůči předchozímu platu a s tím zase pramalá chuť otců, kteří v rodině mají často ten vyšší příjem, jít na rodičovskou.

Marksová proto před rokem navrhla, aby si část rodičovské musel povinně brát druhý partner. Což je jistě jedno ze správných (a v Evropě běžných) řešení. Ale tvrdě narazila, protože těžko předělat ze dne na den náturu Čechů ministerským rozhodnutím.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru