Titulek, který jste právě přečetli, odkazuje na rčení z doby před více než sto lety, označující tehdejší upadající vliv osmanského sultána a jeho velké říše vůbec. Bospor, dodejme na vysvětlenou, je průliv, po jehož obou stranách se rozkládá město Istanbul, kde osmanští sultáni sídlili.

Rakousko žádnou říší už dávno není. Je republikou a jeho obyvatelé jsou na to patřičně hrdí. Potíž je jinde. Poválečná politická scéna u našich sousedů je nastavená tak, aby jednou vládli lidovci, jindy sociální demokraté a v nejhorším případě obě tyto klasické strany společně, jakkoliv by to teoreticky mělo být těžko myslitelné. Vždyť vyznávají odlišný pohled na daně, vliv státu a tak nějak na svět vůbec.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru