Ministr spravedlnosti Robert Pelikán našel své téma: vstoupí do historie pod indiánským jménem Ten, který omezil byznys s dluhy. To je ambice chvályhodná, líbivá, a navíc k ní ani nepotřebuje spolupráci s parlamentem; stačí mu ministerské vyhlášky. Ale: pokud budeme s exekutory zacházet jako s kolektivní bestií, kterou je třeba nechat vyhladovět, poškodíme tím i věřitele. Přitom existuje jiný, elegantnější způsob, jak naráz pomoci věřitelům, exekutorům a kupodivu i dlužníkům.

V nemocnici, pro kterou vymáhám pohledávky, spolupracujeme s více exekutorskými úřady. Dva krajní případy jsou exekutoři, kterým pro stručnost říkejme Alfa a Omega. Exekutor Alfa sídlí v Plzni. Věřitelům umožňuje dálkový přístup do spisů, takže lze on-line sledovat, co dělá a s jakým výsledkem. Pokud je s dlužníky aspoň trochu řeč, mají možnost sjednat si splátky. Když Alfa navrhne exekuci zastavit jako bezvýslednou − neboť kde nic není, ani exekutor nebere −, neúčtuje nemocnici náklady žádné nebo jen symbolické.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru