Krajský soud v Brně se ve čtvrtek začal zabývat opětovným udělením licencí od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro solární elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku. Žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství Václav Kotas u soudu uvedl, že opětovné udělení licence bylo "hrubě nezákonné". Podle právníka ERÚ Jaroslava Moravce ale bylo vše podle zákona.

Žaloby podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něj ani v době udělení původních licencí v roce 2010 nebyly splněny technické předpoklady. V souvislosti s elektrárnami Saša-Sun a Zdeněk-Sun byla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková nepravomocně odsouzena k vězení na 8,5 roku.

U soudu v Brně ve čtvrtek obě strany sporu předložily další návrhy na dokazování, navrhly také předvolat svědky, kteří mají osvětlit, zda elektrárny byly, či nebyly na konci 2010 dokončené. Soud proto obě jednání odročil na polovinu května.

Pavel Zeman podal kvůli licencím na různé solární elektrárny dvě desítky žalob. Žaloby kvůli Saša-Sun a Zdeněk-Sun krajský soud původně odmítl z procesních důvodů, protože ERÚ sporné licence zrušil a nahradil je novými. Zeman pak podal dvě další žaloby a trvá na nezákonnosti licencí. Jednání ohledně elektrárny Zdeněk-Sun se uskuteční ještě ve čtvrtek odpoledne.

Původní licence dostaly obě elektrárny 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru