Polský zlotý od začátku roku oslabuje pod tíhou domácích problémů. Výkyvy jeho kurzu proti euru už překonávají i maďarský forint. Dnešek může pro zlotý znamenat další černý den. Agentura Moody's vydá novou zprávu ohledně polského ratingu a je několik důvodů, proč se domníváme, že dojde k jeho zhoršení. A to i přesto, že se ekonomice daří, když si v posledních letech udržovala slušný růst o 3,5 procenta.

Polsko má prozatím od agentury Moody's hodnocení na úrovni A2. To je přibližně uprostřed investičního pásma, o stupeň níže než český rating. Výhled je nyní stabilní. Nicméně vidíme několik příčin, které mohou být z pohledu ratingové agentury problematické. Patří mezi ně politická rizika, která se projevují nejen v roztržce vlády a ústavního soudu, dále obavy o makroekonomickou stabilitu a nejistota ohledně konverze cizoměnových dluhů do polského zlotého. To jsou největší hrozby z pohledu pravděpodobnosti toho, že se naplní.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Agentura Moody's možná zhorší polský rating.
  • A to přesto, že si ekonomika udržovala slušný růst o 3,5 procenta.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru