Evropská centrální banka v březnu provedla dva kroky, které mají pomoci oživit slabý růst ekonomiky eurozóny. Prvním bylo snížení úrokových sazeb a druhým navýšení programu nákupu dluhopisů na 80 miliard eur. Důležité je, že kromě zvýšení celkového objemu došlo i na rozšíření portfolia nakupovaných cenných papírů.

Po státních dluhopisech a majetkově zajištěných dluhopisech (ABS) došlo i na nákup eurových korporátních dluhopisů investičního stupně, emitovaných nebankovními společnostmi. Odhadem by do těchto cenných papírů mohlo jít kolem tří až pěti miliard eur měsíčně. Logickou reakcí na budoucí zvýšenou poptávku je růst cen, který jsme mohli sledovat celý minulý měsíc. Ruku v ruce s ním jde i snížení výnosů do splatnosti. To vše nahrává emitentům dluhopisů, pro které dluhy dál zlevňují. Všímají si toho i americké společnosti. Například řetězec rychlého občerstvení McDonald's jen minulý týden upsal v Evropě dluhopisy za 2,3 miliardy eur.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru