Ve světě internetu je Barcelona jednou z nejúspěšnějších světových metropolí. Vloni jí dokonce analytická společnost Juniper Research udělila titul nejchytřejšího města světa. Za jejím úspěchem stojí šéf odboru IT barcelonské radnice Manel Sanroma, který je od roku 2015 také prvním prezidentem a předsedou městské rady. Podle něho stojíme před technologickou revolucí, která kompletně změní fungování měst. Města si však musí určit vlastní strategii, tvrdí San­roma, jenž se v březnu v Praze zúčastnil konference Elasticom.

V poslední době se ve světě stále častěji objevuje pojem "smart city". Jak byste tento pojem definoval?

Já osobně z označení smart city nejsem zrovna šťastný. Mluvit o chytrých městech podle mě dnes znamená především hovořit o tom, jak informační technologie mění jejich chod. To je zatím věc, kterou ještě nikdo nepopsal, není nijak předurčena. A nyní je na radnicích, aby usilovaly ve spolupráci se soukromými firmami a univerzitami o tuto technologickou revoluci. Rozhodně by se to ale nemělo dít způsobem, že jednotlivá města budou pouze přijímat řešení, která jim nabídnou soukromé firmy.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.